D2C e-İHRACAT SÜRECİ VE GİDERLERİ

Direct to Consumer by YALMANS

İş modelimiz D2CY; siz müşterilerimizin herhangi bir resmi prosedür gerektirmeden ürünlerinizi bize ihraç ettiğiniz, tarafımızın ithalatçı olduğu ve Almanya ardından  tüm Avrupa’ya şirketiniz için en uygun platformlarda satış yapabileceğiniz ayrıca kendi Web siteniz ile markanızla Almanya ve Avrupa piyasasına girebileceğiniz bir sistemdir.

D2C E-İHRACAT NEDİR?

Ürünün doğrudan üreticiden tüketiciye, aracı olmaksızın ulaştırılmasına ve doğrudan tüketici ile temasa yönelik satış modeline d2c satış denir.

Bu model, ürünlerin tüketicilere daha düşük maliyetle ulaşması sebebiyle tüketici tarafında bu ürünlerin tercih sebebi olmasını sağlar.

e-ihracat

E-İHRACAT SİSTEMİ NASIL İŞLER?

Bu e-ihracat modelinde ürünlerin Almanya’da doğrudan Yalmans’a gönderilmesi sayesinde gümrük sorunları aşılıyor. Yalmans ürünleri lojistik deposunda istifliyor. Ürünlerin listelenmesi istenen e -ticaret hesapları ve Shopify sitesi kurulup ürünlerin üreticiye sunulması sağlanıyor. E-ticaret sitelerinde ürünlerin reklamları, SEO çalışmaları ve Google reklamları Yalmans tarafından yürütülüyor. Bütün bu yönetim işlemleri çatısı altında hiçbir dış hizmete ihtiyaç duymadan Yalmans bütün süreçleri kendi bünyesinde yönetiyor ve size sadece arkanıza yaslanıp süreci takip etmek kalıyor.

sİSTEMİN MALİYET KALEMLERİ NELERDİR?

Business Plan & Entegrasyon

Pazardaki rekabet ve ürünlerin analizleri, fiyat politikasi, ürün listelemeleri, planlama, danışmanlık ve toplantılar kapsamında D2CY sistemine dahil olmak için giriş ücreti olarak 1500€ sabit fiyat tarifesi uygulanmaktadır.

15 ürün( varyasyonlar dahil) üzerinde listeleme durumunda 15 üründen sonra her platform için ayrı ayrı ürün başı 25€(varyasyon için 10€) giriş ücretine eklenir.

Ihracat

Gönderinin konsinye ihracat şeklinde yapılması gerekir. Almanya’da gümrükleme yapılabilmesi için proforma fatura hazırlanması gerekmektedir. Proforma faturanın deductive method ile hazırlanması gerekir.

Yani proforma faturada ürün maliyeti olarak gösterilecek değer, Almanya’daki pazar yerlerinde analiz kısmında belirlenen fiyattan KDV vergisinin ve Almanya’da oluşacak olan diğer giderlerin çıkarılmış hali olmalıdır.

Nakliye

Gönderilecek ürünlerin https://yalmans.com/lojistik-2/ sayfasında belirtilen şartlara uygun olarak üretici tarafından gönderilmesi gerekmektedir. Bu aşamalarda oluşacak olan giderler üreticiye aittir.

Yalmans GMBH ithalatçı firma olarak görüneceği için Almanya gümrüğünde ithalat KDV’si gönderici tarafından karşılanacaktır. Bu verginin iadesi Almanya tarafından 3 ay sonra yapılmaktadır. Alınan vergi

iadesi göndericiye transfer edilir. Bu kapsamda oluşacak gümrük şartnameleri tarafımızca incelenip göndericinin bilgilendirilmesi sağlanır.

Oluşacak diğer gümrük bedeli yine gönderici tarafından karşılanır. Bu gümrük bedelinin iadesi yapılmamaktadır ve bu ücret ürüne göre değişkenlik göstermektedir.

Gönderici ATR(Avrupa-Türkiye Gümrük Anlaşması) belgesine sahip ise gümrük anlaşmaları gereği bu ücret ödenmemektedir.

Lojistik

Lojistik depo kullanım maliyetleri https://yalmans.com/lojistik-2/ sayfasında belirtildiği gibidir.

Dorse boşaltılması, depo istifi ve m3 alan kirası göndericiye yansıtılacaktır. Depoya dair diğer ücretler satışla beraber başlamaktadır(Pick & Print).

Bu kapsamda fulfillment yalnızca Yalmans tarafından gerçekleştirilir.

Satış

Pazar yerlerinde oluşacak komisyonlar ve satış KDV’si gönderici tarafından karşılanır.

Müsteri Hizmetleri

Satış öncesi ve satış sonrası göndericiye uygun saat dilimi ve gönderici dilinde Yalmans ekibi tarafından iletişim sağlanmaktadır.

Reklam Yönetimi

Satış yapılacak bütün platformlar için reklam kampanyaları Yalmans tarafından yönetilir. Reklam bütçeleri gönderici tarafından belirlenir.

Rapor & Faturalandirma

Yapılan satışlar, depodaki stok durumu, aylık giderler; ay sonunda Yalmans tarafından göndericiye raporlanır.

Gönderici tarafından Yalmans’a faturalandırma iadeler için verilen 2 haftalık süre sebebiyle ay bitiminden 15 gün sonra yapılır.

Bu kapsamda konsinye olarak ihraç edilmiş ürünleriniz bize keseceğiniz ihracat faturası sayesinde konsinyeden kati ihracata çevrilir.

Yalmans

Göndericiye ait tüm giderler çıkarıldıktan sonra kalan net karın %7,5’i Yalmans’a %92,5’i göndericiye aittir.

Aylık net kâr toplam 5000€ altında kalırsa hesapların yönetim maliyeti olarak Yalmans aylık 750€ ücret uygular.

Örnek Hesaplama

E-ticaret pazaryeri Amazon Almanya

Aylık Ciro: 10.000€ 19% Alman KDV dahil

19% KDV tutari: 10.000 Euro x 100 / 119 =8403€ 10.000-8403=1596€ KDV

Amazon Giderleri: %15 Komisyon. 10.000 /100*15 = 1500€ Amazon komisyonunu KDV dahil satış fiyatından almaktadır.

Lojistik ve Fulfillment Giderleri: Tahmini %10 10.000 / 100*10= 1000€

Reklam bütçesi: 500€

Kalan Net Kâr= 5403€

Yalmans Komisyon %7,5 = 405€

Göndericinin Yalmans’a kesmesi gereken fatura tutarı= 4998€