Fulfillment by Amazon EU ve diğer e-ticaret sitelerinde satışa başlamak

 

 

Amazon’un Avrupa Sevkiyat Ağı (EFN): Açıklamalar, Ücretler ve Avantajlar

Fulfillment by Amazon. Burada EFN ile ilgili her şeyi ve sevkiyat ağının şirketin için doğru olup olmadığını öğreneceksin. EFN ile tek bir ülkede depolama yaparsın ve bütün siparişleri gönderirsin.

 

Avrupa Amazon piyasasında faaliyete nasıl başlarım?

Avrupa Amazon piyasasını fethedebilmenden önce, üzerinde düşünmen gereken birkaç şey var. Ya Fulfilment by Merchant (FBM: Tüccar tarafından ikmal). Yahut Fulfilment by Amazon (FBA: Amazon tarafından ikmal) / Amazon tarafından sevkiyat.
Yani Amazon’un depolama ve sevkiyat ağından faydalanıp bunun için bir ücret mi ödemek mi istiyorsun? Yoksa her şeyi kendin yapmayı mı tercih ediyorsun?
Adından da anlaşıldığı gibi FBA . İşin yürütülmesi,  depolama ve teslimat konularıyla Amazon’un ilgilendiği anlamına gelmektedir. Başka avantajlar da var, fakat bu konuya daha sonra değineceğiz. Muhtelif FBA türleri mevcuttur, bunların her biri belirli aşamalarda özel olarak şirketler ile ilgilidir ve özellikle belirli zamanlar için çok uygundur.
Avrupa sevkiyat ağı (EFN), Multi-Country Inventory (MCI: çoklu ülke envanteri), Central Europe Program (CE: merkezi Avrupa programı) ve Pan-Avrupa sevkiyat ağı (Pan-EU) mevcuttur. Bu makalede Avrupa sevkiyat ağı konusunu detaylı bir şekilde ele alacağız. Fulfillment by Amazon.

 

Amazon EFN: Kısa bir bakış

Avrupa sevkiyat ağı (EFN) Amazon tüccarlarına bir Avrupa Amazon hesabı ile stoklarını Amazon’un yerel bir sevkiyat ticaret merkezinde depolama ve diğer Avrupa pazarlarından alınan siparişleri aynı yerel depo stoklarından karşılama imkanı verir.
Amazon EFN, bütün depo stoklarını yerel bir mal havuzunda (Amazon’a ait bir mal deposunda) yöneterek stok yönetimini kolaylaştırır, ki bu da maksimum kontrol ve esneklik sağlar.
FBA envanteri Amazon’un bütün Avrupa pazarlarında tek bir satış hesabı üzerinden satışa sunulabilir. Bu pazarlardan gelen siparişler Amazon’un hızlı ve güvenilir Avrupa ikmal ağı vasıtasıyla FBA stoğundan karşılanabilir.
Amazon EFN, bütün depo stoklarını yerel bir mal havuzunda (Amazon’a ait bir mal deposunda) yöneterek stok yönetimini kolaylaştırır, ki bu da maksimum kontrol ve esneklik sağlar.
FBA envanteri Amazon’un bütün Avrupa pazarlarında tek bir satış hesabı üzerinden satışa sunulabilir. Bu pazarlardan gelen siparişler Amazon’un hızlı ve güvenilir Avrupa ikmal ağı vasıtasıyla FBA stoğundan karşılanabilir. Fulfillment by Amazon.

 

Amazon EFN nedir?

Avrupa sevkiyat ağı ile ürünlerini bir ülke içerisindeki muhtelif ikmal merkezlerinde depolayabilir, buradan da yerel ve sınır ötesi siparişlerini karşılayabilirsin.
Bu da sadece bir ülkede depolama yapmana rağmen bütün pazarlsarda satış yapabileceğin anlamına gelmektedir.

 

EFN ne zaman benim için doğru olur?

Amazon EFN büyük bir hizmettir ve Amazon’un sevkiyat ağından faydalanmak isteyen ve ürünlerini (henüz) birden fazla ülkede depolamak zorunda olmayan yeni ve küçük işletmeler için çok değerli bir fırsat olabilir.

 

Amazon EFN programına nasıl kayıt yaptırırım?

Amazon EFN uygulamasının aktifleştirilmesi için ayrıca bir kayıt prosesi yoktur.
Bir pazarda FBA’nın kullanılması, listelerinin her pazara aynı stok kodu (SKU) ile yüklenmesi ve her pazarda FBA statüsünde olması halinde sana Avrupa ikmal ağından (European Fulfilment Network) diğer bütün Amazon pazarlarında kendi Avrupa Amazon hesabın üzerinden otomatik olarak faydalanma imkanı sağlar.

 

Siparişlerim EFN ile Amazon Prime statüsüne sahip olma hakkı elde eder mi?

Evet, bütün pazarlarda bulunan FBA stoklarının tamamı Amazon Prime statüsü kazanır. Bu sadece bazı rakiplerinin sahip olmadığı bir artı değildir, senin Amazon’daki görünürlüğünü de artırır.

 

EFN hizmetinin avantajları nelerdir?

Bu hizmet sana ürünlerini bütün Avrupa pazarlarına sunma imkanı sağlarken, aynı zamanda sadece bir katma değer vergisi kimlik numarasına ihtiyaç duyarsın ve hatta Prime statüsü kazanırsın. – Küçük işletmeler için mükemmel.

 

Amazon’un Avrupa sevkiyat ağı: Bir bakış

Burada EFN’nin avantajları konusunda kısa bir özet yer almaktadır:

 

Avantajlar

Sadece bir hesap ile BÜTÜN Amazon pazarlarında listelenme
Sadece bir katma değer vergisi kimlik numarası gereklidir
Daha basit envanter yönetimi
Tabii ki, avantajları tartmak gerekir, ancak özellikle yeni başlayanlar için Avrupa sevkiyat ağı kesinlikle dikkate almaya değer.

 

EFN ücretleri: Nelere dikkat edilmelidir?

Amazon EFN ücretleri nedir? Aslında sabit bir ücret yoktur, çünkü bu ücretler depolama yerine, ürünün türüne, her ürünün boyutuna ve ağırlığına bağlıdır.
Excel’de bir hesaplama tablosu hazırlanmasını veya biraz zamandan tasarruf etmek istiyorsan Amazon’un ikmal ücreti hesap makinesini / EHN hesap makinesini kullanmanı tavsiye ederiz.
Daha önce de bahsettiğimiz gibi, EFN’in yanı sıra MCI, CE ve Amazon Pan-EU mevcuttur. Şimdi burada Amazon tüccarlarının seçebilecekleri bu FBA tiplerinin kısa bir açıklamasını yapacağız.

 

Çoklu ülke envanteri nedir?

Çoklu ülke envanteri satıcılara envanterlerini Amazon’un birçok Avrupa ülkesinde bulunan ikmal merkezine teslim etme imkanı verir. Böylece müşterinin ihtiyacına ve taleplere göre belirli malları belirli bölgelerde depolayabilir.
Bu şekilde müşteriler siparişlerini nispeten daha hızlı alırlar, çünkü mal doğrudan doğruya yakında bulunmaktadır. Ayrıca teklifler Prime statüsünde yer alma hakkı kazanır ve sen münferit siparişleri kendin sınır ötesine göndermek yerine depo mevcutlarını büyük miktarlarda yerel ikmal merkezine gönderirsen nakliye masraflarından tasarruf edersin. Böylece bütün Amazon FBA masrafları azalır ve bazı sevkiyat ücretlerinden tasarruf edersin.

 

Özet

Amazon’un Avrupa sevkiyat ağı (EFN) piyasaya girme ve Amazon’un depolama ve satış ağından faydalanma açısından küçük ve yeni şirketler için büyük bir imkandır.
Sen bütün piyasalarda listelenmiş olduğundan, EFN bir markayı bütün Avrupa’da tanıtmak için ilk adım olabilir ve tabii ki, daha büyük FBA tipleri daha sonra da seçilebilir.
Temel kural şudur: Aylık satış 500 birimden daha az ise, EFN anlamlıdır.
Amazon her ölçekte şirket için FBA hizmetleri verdiği için, başlangıçta en uygun olanı seçmelisin ve normalde uzun vadede PAN-Avrupa Birliğini kullanmak daha makul olacaktır.